Lever højt på krisen
Artikel bragt i Jyske Vestkysten d. 24.06.2009. Af Jens Holger laursen, Jyske Vestkysten.
Luksussommerhuse lever højt på krisen
STORT: Der er mange penge at spare, når flere familier går sammen om at leje et luksussommerhus. Derfor oplever de store huse et boom.
Skanlux, der både bygger og udlejer luksussommerhuse. Firmaet har især store huse i områder som Blåvand og Vejers, men som noget nyt har Skanlux bygget fem nye huse i Kegnæs på Als, fordi det begynder at blive svært at finde egnede byggegrunde. Luksussommerhuse går som varmt brød i krisen. Danskerne har nemlig fået øjnene op for, at årets ferie med familien eller vennerne har et prisbilligt alternativ. - 2008 var et rigtig godt år, men udlejningen af de store luksushuse i 1. kvartal 2009 er 30% foran end på samme tid sidste år, fortæller Bjørn Krogh Andersen, direktør.
Luksussommerhuse er et nichemarked, der oplever en positiv udvikling, selv om markedet for sommerhusudlejning falder. De store huse lejes typisk ud til 2 eller flere vennepar med børn. - De helt store huse går som varmt brød, fordi familierne har opdaget, at en uge i et luksussommerhus i højsæsonen koster 1000 kroner pr person og ned til 400 kroner i lavsæsonen, når der er fx 16 sovepladser. Det er væsentligt billigere end en charterferie eller en uge i Lalandia, siger Bjørn Krogh Andersen og forklarer, at succesopskriften er aktiviteter i selve huset. - Det er ikke nok, at der er pool, sauna og spabad. Der skal også være et aktivitetsrum med billard, airhockey og playstation. Det gælder om at tilbyde noget unikt siger han. Det kan udlejningschef fra DanCenter Peder Jensen nikke genkendende til: - Vores største poolhuse er upåvirkede når der er nedgang i markedet. Samtidig er efterspørgslen efter aktiviteter i og udenfor huset stigende. Lejerne vil have flest mulige faciliteter, fortæller Peder Jensen
