For Ann-Grethe og Morten var udgangspunktet klart. De ønskede en solid og langsigtet investering, men da de samtidig har en stor familie, var det vigtigt, at huset også kunne bruges privat – uden kompromiser.
Investering med mening – også på den lange bane

Hør hvorfor Ann-Grethe & Morten valgte et poolhus

En proces med styr på det hele
Noget af det, parret fremhæver mest, er selve processen. Fra de første overvejelser til det færdige hus har Skanlux været med hele vejen og ydet kyndig rådgivning i alle beslutninger.
“Det har været utroligt nemt og overskueligt. Vi har følt os trygge hele vejen, fordi Skanlux havde styr på detaljerne og guidede os i de valg, vi skulle tage,” fortæller Ann-Grethe.
Processen har været præget af ro, struktur og tydelig kommunikation – uden stress og uforudsete overraskelser.
Et indflytningsklart hus - ned til mindste detalje
Da Ann-Grethe og Morten første gang overtog huset, blev de positivt overraskede. Ikke bare over husets størrelse og faciliteter – men over, hvor gennemtænkt alt var.
“Der var tænkt på alle detaljer. Der var ting i alle skuffer, indretningen sad præcis, hvor den skulle, og huset var fuldstændig klar til brug”, fortæller de.
Det har gjort overgangen fra byggeri til både privat brug og udlejning helt problemfri.
Brugsglæde som en ekstra gevinst
Selvom investeringen var den primære drivkraft, har huset vist sig at være et fantastisk samlingspunkt for familien. Med plads til mange overnattende gæster og aktiviteter for alle aldre kan Ann-Grethe og Morten samle familie og venner i rammer, der inviterer til kvalitetstid.
Fakta om huset
- Aqua+ poolhus – 199 m²
- Plads til 14 personer
- Indendørs pool
- Aktivitetsrum
- Udespa og udesauna
- Loungeområde
- Stor træterrasse

Udlejning uden besvær
Udlejningsdelen var en afgørende faktor. Her har samarbejdet med VillaVilla gjort hele forskellen. Ann-Grethe og Morten har ikke skullet stå for noget selv – alt fra udlejning til service og drift er håndteret professionelt.
“Udlejningen har været ekstremt nem. VillaVilla har taget sig af det hele, og vi skulle egentlig bare holde øje i appen og følge med i bookingerne,” fortæller de.
Det har gjort investeringen både overskuelig og tryg – også i en travl hverdag.
Tag en rundtur i Ann Grethe & Mortens hus
Få inspiration til dit udlejningshus



















